UNDER KRIGEN: Vi ser at generatoren har forbindelse med motoren via et grovt rør over taket på E-3971, Gamle Postbilen. Høyt montert ser vi også noe av en brøytelykt som var nødvendig når bussen gikk med snøplog. Bildet er tatt i 1944, trolig på Tyin.

Solskinnsbussen

A/S Jotunheimen & Valdresruten Bilselskap på Fagernes hadde i sin busspark en 1936 Dodge, E-3971, med påbygg fra Brumunddal Mek. Verksted.

Den var kombinert med sitteplass for 16 personer og hadde lasterom bakerst med dør på høgre side. Sidevinduene i lasterommet var beskyttet med innvendige jernstenger (gitter). Busstypen ble gjerne kalt solskinnsbuss, fordi den hadde overlys i buen over siderutene, og duktak som kunne skyves bakover. Kanskje ble det ikke så mye «solskinn» under krigen, når den fikk montert vedgassgenerator og takgrinda var lastet med generatorknott.
På bildet ser det ut til at karosseriet har blitt kuttet bak, for å gi plass til generatoren med nødvendig tilleggsutstyr som cyklonfilter, prellplatefilter, finfilter, vannsamler, blandingskammer, kjøler (var gjerne montert foran) og startvifte. Generatoren var firkantet og dermed typisk for det norske fabrikatet Strømmen, i motsetning til den tyske Imbert-generatoren, som vanligvis var tønnerund. Under krigen fikk bussen også montert snøplogfester og gikk med plog når det var nødvendig.
Oppsatt rute med passasjerer og post gikk mellom Fagernes, Tyin og Lærdal. Den kombinerte bussen var i bruk til ut på 1950-tallet og ble etter hvert kalt «Gamle Postbilen».
Nøkkelord: Bygdepuls

Ingen kommentarer til denne artikkelen

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.

Fra forsiden

Mest lest


Møte om gymsalen i Aurdal

Ordførar Inger Torun Klosbøle i Nord-Aurdal har teke initiativ til eit møte der «Frikar» og represen…


Gjør stor suksess med nettbutikk

Ryfoss-jenta Marie Stokkebryn driver nettbutikken Crazyshop.no med stor suksess.


Telefonfeil i tunnelen kan koste dyrt

Nesten ingen bruker tunnelenes nødtelefon ved trafikkuhell. Dermed tar det lenger tid å få stengt av…

 
Bildegalleri UKM 2012

UKM 2012

Her er alle sceneinnslaga frå UKM 2012

Gallerier

Vis alle
Bygdepuls: Valdres Sommersymfoni.
Bygdepuls: Valdres Sommersymfoni (24 bilder)
Bygdepuls - Skyssbilar på Valdrestur.
Bygdepuls - Skyssbilar på Valdrestur (11 bilder)
Russetoget 2011.
Russetoget 2011 (11 bilder)
Kultur - Den svevende jomfru, Melleheim ungdomslag.
Kultur - Den svevende jomfru, Melleheim ungdomslag (15 bilder)

Siste fra andre tema

Nord-Aurdal

Nyopning: Bjørn Hovi og Vasana Meekhong har starta ny drift på Briskeby Café på Fagernes, som har vore stengt sidan før jul. FOTO: Tor Harald Skogheim

Briskeby Café har opna att

Nye drivarar har overteke drifta av Briskeby Café på Fagernes. Nyopninga var onsdag føremiddag, og gjestene fann snøgt vegen inn.

Sør-Aurdal

Dro av vegen: Vogntoget fra Romania havnet i grøfta på tørr asfalt. FOTO: Christoffer Rustebakke

Vogntog kjørte av vegen sør for Bagn

Tirsdag formiddag kjørte et vogntog av vegen cirka 4 kilometer sør for Bagn på E16. Etter det avisa Valdres ble fortalt var vogntoget fra Romania og sjåføren kom uskadd fra det.

Vestre Slidre

Tormod Ulven mottok pris fra fornyings- og administrasjonsminister Rigmor Aasrud.

Tormod Ulven fikk Coubertinprisen

Tormod Ulven fra Vestre Slidre er en ytterst talentfull ung mann. Det blir lagt merke til. Nå er han innehaver av Pierre de Coubertinprisen.

Øystre Slidre

Ready to go: Torgeir Dahle legger siste hånd på verket på Trollmobilen. FOTO: Trond Rogne

Klar for krusing

Trollrock gjør et aldri så lite markedsføringsstunt og har nå fått satt i stand sin helt egen Trollmobil, som de skal kjøre «land og strand» rundt med for å skape blest om rockefestivalen på Beitostølen.