Årets Jørn Hilme-stemne er i gang, og i kveld holdes en stor utekonsert på Jaslangen.

Konsert om arkeologisk funn

Bestillingsverket «FUNN» urframføres på en stor utekonsert på Jaslangen i Vestre Slidre i kveld.

Jørn Hilme-stemnet er i gang, festivalen arrangeres i år fra 25. juli til 1. august. Gjennom hele uka blir det holdt en rekke konserter og kurs.

I kveld blir bestillingsverket «FUNN» urframført på en stor utekonsert på Jaslangen i Vestre Slidre.

«FUNN» har blitt til som resultat av et arkeolgisk funn:

Sommeren 2009 ble det gravd ut en tomt etter samebosetting ved vannet Rennsenn i Vestre Slidre statsallmenning. Det ble funnet fire-fem sirkler i bakken, som tolkes å være spor etter telt/lavvoer. Fylkeskonservatoren har antydet at sporene kan være fra «profesjonelle» reinfangere, som reiste rundt på oppdrag fra kongen. Det er aldri tidligere blitt funnet spor av samer så langt sør og vest i Norge.

Jørn Hilme-stemnet utfordret komponist Frode Fjellheim, som sjøl er sørsame, til å lage en konsert inspirert av dette funnet. Fjellheim tok utfordringen, og resultatet vil altså bli framført for aller første gang i kveld. 

Noen av musikerne som er med i «FUNN» er Snorre Bjerk, Mattis Kleppen, Hildegunn Øiseth, Ole Aastad Bråten og Ragnhild Hemsing.

Nøkkelord:

Ingen kommentarer til denne artikkelen

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.

Fra forsiden

Relaterte artikler

Mest lest


Drukna på traktor i Slidrefjorden

Ein mann i 60-åra drukna i 14-tida laurdag då han gjekk gjennom isen med traktor på vestsida av Slid…


Spår sommerværet

Utflytta valdris Kim Are Stende (25) jobber som healer og klarsynt medium. Nå har han spådd sommervæ…


Avlivet storfe etter utforkjøring

En dyretransport fra Nortura kjørte onsdag formiddag av vegen ved Åbjør. Enkelte dyr ble så skadet a…

Bygdepuls 

@nodeName

Eide og Bakkene klare for U23-VM

Det er uttatt 12 norske løpere til junior-VM og 12 løpere til U23-VM på ski, og to av dem er fra Øystre Slidre IL.

 
Bildegalleri UKM 2012

UKM 2012

Her er alle sceneinnslaga frå UKM 2012

Gallerier

Vis alle
Bygdepuls: Valdres Sommersymfoni.
Bygdepuls: Valdres Sommersymfoni (24 bilder)
Bygdepuls - Skyssbilar på Valdrestur.
Bygdepuls - Skyssbilar på Valdrestur (11 bilder)
Russetoget 2011.
Russetoget 2011 (11 bilder)
Kultur - Den svevende jomfru, Melleheim ungdomslag.
Kultur - Den svevende jomfru, Melleheim ungdomslag (15 bilder)

Siste fra andre tema

Nord-Aurdal

Kari Anne Frantzen i en av sine egne kreasjoner.

Frantzen i Fashion Awards-finale

I dag, mandag, går startskuddet for Oslo Fashion Week, i Oslo. Med å kjempe i finalen i Oslo Fashion Awards er Kari Anne Frantzen, som til daglig driver butikk og verksted i Gullsmedvegen på Fagernes.

Sør-Aurdal

Skiglede i Haugakollen

Skiglede i Haugakollen

Nærmere 60 hoppere konkurrerte sist helg i Haugakollen i Bagn, som var finpreppet til kretsrenn med innlagt Veidekke-Cup i hopp og kombinert.

Vestre Slidre

Den estiske semitraileren, som var fylt med laks, hamna nesten i veggen på hyttene ved Fosheim Hotell. Foto: Tor Harald Skogheim

30 tonn laks i grøfta i Røn

Ved eitt-tida natt til onsdag kjørte ein estisk semitrailer ut av E16 ved Fosheim-krysset i Røn og vart liggjande på taket.

Vang

Maren Wangensteen i ski-NM på Voss. Arkivfoto: Kåre Strande

Knalløp av Maren Wangensteen fra Vang

Maren Wangensteen ledet 10 kilometeren for kvinner under ski-NM på Voss torsdag. Men så kom «storkanonene». I mål ble hun nummer ti, som er en oppsiktsvekkende sterk prestasjon av skiskytterjenta.