STOPP: Mange biler må ha starthjelp i sprengkulda.

Startproblemer i kulda

– Det har gått «non stopp» for oss i redningstjenesten de siste døgnene, sier Steffen Raaholt som her må frakte bort en av de mange bilene som ikke fikk start i sprengkulda.

De siste dagene har det blitt et vanlig syn at folk ikke får start på bilene sine.
 Da avisa Valdres tok seg en kjøretur for å observere hvordan det sto til med trafikken i kulda, kom vi over flere biler som måtte ha starthjelp.

I ett
Vi traff Steffen Raaholt i NAF, Viking Redningstjeneste Valdres ved museet, da han var i ferd med å frakte bort en bil som ikke fikk start. Han kunne fortelle at staben har jobbet i ett de siste døgnene for å ta unna alle henvendelser.

Daglig leder i samme firma, Geir Helge Hansebråten opplyser at de har rykket ut på nærmere sytti oppdrag de to siste døgnene.
– Det er startproblemer over alt. Nå er det kun motorvarmer og det å ha bilen inne i garasje som hjelper. Det er også lurt å kjøre noen småturer med bilen i løpet av dagen på høgt turtall. Vi har litt ventetid, men vi klarer å ta unna alle oppdragene. Da får det heller bli lange arbeidsdager, sier Geir Helge Hansebråten.

Nøkkelord: Nyheter

4 kommentarer til denne artikkelen

"Nå er det kun motorvarmer og det å ha bilen inne i garasje som hjelper." Eller en gammel Mondeo :) Garasje hjelper neppe på kulda... 

Dag H. Baardsen - 07.01.2010 17:30

Garasje hjelper mye. Vi har fullisolert garasje og for tiden uten fyring.Temperaturen inne er ganske nøyaktig halvparten av det den er ute , og bilene starter lett  

Oddvin Olsrud - 07.01.2010 23:00

Jeg har garasje som er isolert og der ligger det på -2 C helt herlig å sette seg i bilen der 

digg - 08.01.2010 17:26

je har da aldri hatt plunder med å starte opp kjerra, volvo vettu:) je har vøri på sokna når det har børi -48, å volvon startet:) men kjekt med garasje ;) 

Glenn - 12.01.2010 13:16

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.

Fra forsiden

Mest lest


Drukna på traktor i Slidrefjorden

Ein mann i 60-åra drukna i 14-tida laurdag då han gjekk gjennom isen med traktor på vestsida av Slid…


30 tonn laks i grøfta i Røn

Ved eitt-tida natt til onsdag kjørte ein estisk semitrailer ut av E16 ved Fosheim-krysset i Røn og v…


Spår sommerværet

Utflytta valdris Kim Are Stende (25) jobber som healer og klarsynt medium. Nå har han spådd sommervæ…

Nyheter Nord-Aurdal

@nodeName

Avlivet storfe etter utforkjøring

En dyretransport fra Nortura kjørte onsdag formiddag av vegen ved Åbjør. Enkelte dyr ble så skadet at de ble avlivet på stedet, mens de andre ble fraktet videre til slakteriet med annen transport.

 
Bildegalleri Julegateåpning på Fagernes

Julegateåpning på Fagernes

Store og små stilte opp da julegatene på Fagernes skulle åpnes. Alle foto: Ingri Valen Egeland

Gallerier

Vis alle
Nyhende - Avslutning på Heggebø skule.
Nyhende - Avslutning på Heggebø skule (15 bilder)
Motorsykkelens dag Fagernes 2011.
Motorsykkelens dag Fagernes 2011 (11 bilder)
Fylkesmønstring UKM.
Fylkesmønstring UKM (18 bilder)
Tonna Brix på VGS.
Tonna Brix på VGS (11 bilder)

Siste fra andre tema

Nord-Aurdal

Avlivet storfe etter utforkjøring

Avlivet storfe etter utforkjøring

En dyretransport fra Nortura kjørte onsdag formiddag av vegen ved Åbjør. Enkelte dyr ble så skadet at de ble avlivet på stedet, mens de andre ble fraktet videre til slakteriet med annen transport.

Sør-Aurdal

Skiglede i Haugakollen

Skiglede i Haugakollen

Nærmere 60 hoppere konkurrerte sist helg i Haugakollen i Bagn, som var finpreppet til kretsrenn med innlagt Veidekke-Cup i hopp og kombinert.

Vestre Slidre

Den estiske semitraileren, som var fylt med laks, hamna nesten i veggen på hyttene ved Fosheim Hotell. Foto: Tor Harald Skogheim

30 tonn laks i grøfta i Røn

Ved eitt-tida natt til onsdag kjørte ein estisk semitrailer ut av E16 ved Fosheim-krysset i Røn og vart liggjande på taket.

Øystre Slidre

Illustrasjonsfoto: Scanstock

Rocka sommer for unge valdriser

For første gang arrangeres det til sommeren Rockesommer på Brennabu; en skare veletablerte musikere står klare til å kurse unge rock- og popinteresserte ungdommer.

Vang

Maren Wangensteen i ski-NM på Voss. Arkivfoto: Kåre Strande

Knalløp av Maren Wangensteen fra Vang

Maren Wangensteen ledet 10 kilometeren for kvinner under ski-NM på Voss torsdag. Men så kom «storkanonene». I mål ble hun nummer ti, som er en oppsiktsvekkende sterk prestasjon av skiskytterjenta.