Kommunen har vurdert ei rekkje alternativ for å løyse behova for barnehagelokale på kort og mellomlang sikt (5 - 10 år).
Utgreiinga tilrår at kommunen vedtek følgjande struktur på mellomlang sikt:
• Rogne barnehage med 40 plassar i barnehagebygget og 36 plassar i gamle Rogne skule
• Tingvang barnehage med 40 i eksisterande bygg plassar og 18 plassar i brakka
• Beito barnehage med 46 plassar i eksisterande bygg
• Heggebø private barnehage, der kommune sitt ønskje er at dei utvidar til om lag 36 plassar
Denne strukturen gjev om lag 180 plassar i kommunale barnehagar og 200 totalt, noko som er ein auke i forhold til i dag, men noko under det som er vurder å vera behovet.
– Kommunen har i dag full barnehagedekning og 180 plassar. Av dette er 46 plassar midlertidige. Ein vurderer behovet framover til å vera om lag 240 plassar, ifølgje kommunens heimeside.
Utgreiinga rår til at kommunen vedtek at barnehagestrukturen på lang sikt består av 3 kommunale barnehagar. Desse bør vera:
• Rogne barnehage i sør, som ein opprusting og utviding av eksisterande barnehage,
• Tingvang barnehage i midt, som ein opprusting og utviding av eksisterande barnehage
• Beito barnehage i nord, utvida med ein avdeling. Utgreiinga peiker på at kommunen er tent med halde fram drift av den private barnehagen Heggebø.
– Det er greia ut ulike alternativ for bruk av den gamle skulen i Volbu som barnehage. Ingen av desse alternativa vert tilrådd, skriv kommunen å sine nettsider.
Utgreiinga rår vidare til at bygging av ny barnehage i Rogne vert prioritert før Tingvang.

Nei, få en storkommune nå . En administrasjon som MÅ /SKAL ligge på Fagernes som er hovedstaden vår i Valdres. Sør Aurdal kommune er en korrupt kommune der
Vil ha færre kommunale vegar