Sju Tine-meieri er alt vedtekne stengt dei neste åra, og minst ei handfull andre går ei usikker framtid i møte.

12 meierier kan bli lagt ned

Sju Tine-meieri er alt vedtekne stengt dei neste åra, og minst ei handfull andre går ei usikker framtid i møte, blant anna Fosheim i Valdres.

— Vi legg sjølvsagt ikkje ned anlegg berre for å leggje dei ned. Det handlar om at vi heile tida må tilpasse oss marknaden på ein best mogleg måte. Vi må møte morgondagens konkurranse, drive økonomisk og stille oss i ein posisjon som gjer at forbrukarane framleis skal føretrekkje våre varer framfor andres, seier visekonsernsjef Stein Øiom i Tine SA til Nationen.

Tine har 44 meieri att spreidd over heile landet, men stadig aukande konkurranse og behov for meir rasjonell drift gjer at nye nedleggingar står for tur, melder avisa.

Visekonsernsjefen i Tine gjer det klart at det er naturleg å sjå på konsummjølk-situasjonen på Austlandet og kvitostproduksjonen landet over, etter at dei nye anlegga i Oslo og på Jæren er tatt i bruk. Dermed er meieria i Sarpsborg, Odal og Fosheim i Valdres i fare.

— Ingenting er bestemt og det er langt fram, men ein kan jo seie at situasjonen er usikker for eit knippe med meieri. Vi kan ikkje gje eksakte tal på kor mange meieri vi vil ha om fem års tid, men eg vil tru det fort kan nærme seg 30-talet, seier Øiom.

Nøkkelord:

Ingen kommentarer til denne artikkelen

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.

Fra forsiden

Relaterte artikler

Mest lest


Drukna på traktor i Slidrefjorden

Ein mann i 60-åra drukna i 14-tida laurdag då han gjekk gjennom isen med traktor på vestsida av Slid…


Spår sommerværet

Utflytta valdris Kim Are Stende (25) jobber som healer og klarsynt medium. Nå har han spådd sommervæ…


Avlivet storfe etter utforkjøring

En dyretransport fra Nortura kjørte onsdag formiddag av vegen ved Åbjør. Enkelte dyr ble så skadet a…

Nyheter Vestre Slidre

@nodeName

30 tonn laks i grøfta i Røn

Ved eitt-tida natt til onsdag kjørte ein estisk semitrailer ut av E16 ved Fosheim-krysset i Røn og vart liggjande på taket.

 
Bildegalleri Julegateåpning på Fagernes

Julegateåpning på Fagernes

Store og små stilte opp da julegatene på Fagernes skulle åpnes. Alle foto: Ingri Valen Egeland

Gallerier

Vis alle
Nyhende - Avslutning på Heggebø skule.
Nyhende - Avslutning på Heggebø skule (15 bilder)
Motorsykkelens dag Fagernes 2011.
Motorsykkelens dag Fagernes 2011 (11 bilder)
Fylkesmønstring UKM.
Fylkesmønstring UKM (18 bilder)
Tonna Brix på VGS.
Tonna Brix på VGS (11 bilder)

Siste fra andre tema

Nord-Aurdal

Kari Anne Frantzen i en av sine egne kreasjoner.

Frantzen i Fashion Awards-finale

I dag, mandag, går startskuddet for Oslo Fashion Week, i Oslo. Med å kjempe i finalen i Oslo Fashion Awards er Kari Anne Frantzen, som til daglig driver butikk og verksted i Gullsmedvegen på Fagernes.

Sør-Aurdal

Skiglede i Haugakollen

Skiglede i Haugakollen

Nærmere 60 hoppere konkurrerte sist helg i Haugakollen i Bagn, som var finpreppet til kretsrenn med innlagt Veidekke-Cup i hopp og kombinert.

Vestre Slidre

Den estiske semitraileren, som var fylt med laks, hamna nesten i veggen på hyttene ved Fosheim Hotell. Foto: Tor Harald Skogheim

30 tonn laks i grøfta i Røn

Ved eitt-tida natt til onsdag kjørte ein estisk semitrailer ut av E16 ved Fosheim-krysset i Røn og vart liggjande på taket.

Vang

Maren Wangensteen i ski-NM på Voss. Arkivfoto: Kåre Strande

Knalløp av Maren Wangensteen fra Vang

Maren Wangensteen ledet 10 kilometeren for kvinner under ski-NM på Voss torsdag. Men så kom «storkanonene». I mål ble hun nummer ti, som er en oppsiktsvekkende sterk prestasjon av skiskytterjenta.