– Kona og sønnen min fikk en opplevelse verken de eller noen andre vi kjenner har vært i nærheten av, sier Rolf Johnsen som sendte bildet til avisa.
– Kona fikk tatt dette bildet med mobilkameraet sitt før ørnen lettet og fløy bort, forteller Rolf Johnsen. Han sier at ørnen nølte en god stund før den valgte å ta til vingene for å komme unna de skuelystne som hadde parkert bare 20 meter unna.
– Jeg tror vi har sett rådyret før. En mor har gått her med tre kalver siden i fjor. Jeg er redd det er en av kalvene som nå er død, sier han.
– Om det er ørnen som drepte kalven vet vi jo ikke. Men sporene tyder på at kalven først lå ovenfor vegen, og at ørnen deretter dro kadaveret helt ned i vegbanen.
Da han sjøl passerte stedet ti på halv fem samme ettermiddag tok han et nytt bilde som viser at dyret er borte, og at det bare ligger igjen hår og blod.
– Jeg ser ofte ørn i området når jeg er ute og flyr seilfly. Fuglene kommer opp på de samme vindboblene som vi bruker. Det er nok mer ørn her enn det folk flest vet. Hva slags ørn det er snakk om vet jeg ikke. Du ser av bildet at denne må være en halv meter høy, sier Johnsen.
– Ørnen satt mellom Ulnes skole og Fosnes ysteri. Vi bor rett i nærheten. Rådyra har vi stadig sett i skogen og på Aksnesjordet, forteller Rolf Johnsen. Som ikke tror noen i familien vil oppleve maken til naturopplevelse igjen.
Ivar Brynildsen
ivar.brynildsen@valdresmedia.no 91176413


Pussig at et av verdens rikeste land ikke har råd til å vedlikeholde vegnettet eller bygge noen skarve kilometer nyveg uten at borgerne skal punge ut med s
32 kroner og 64 kroner i bompenger