Fosset fram: Hilde Lauvhaug gikk sitt livs løp på Sjusjøen søndag, og pappa Arne som ivrig sekundant (t.v.) trodde knapt det han så.

Hildes definitive gjennombrudd

Hilde Lauvhaug (17) gikk sitt livs løp på Sjusjøen søndag. Med en sjetteplass i mønstringsrennet over ti kilometer i klassisk stil er hun for alvor med i tetsjiktet i norsk juniorlangrenn.

Helgas renn var norgescupåpning for seniorer, men for juniorene var det mønstringsrenn med tanke på uttak til junior-VM på ski i italienske Tarvisio i månedsskiftet januar/februar. Av den grunn var alle under 20 år samlet i en klasse, og da blir prestasjonen til 17-åringen fra Skrautvål direkte imponerende.

Trygg rygg
Hilde gikk knallhardt ut på sin tikilometer, og lå halvvegs på en tredjeplass, bare noen små sekunder bak Therese Johaug og Marte Monrad-Hansen.
Noe av grunnen var at Hilde fikk en kjent og trygg rygg å ligge bak. Hun kom rett bak førsteårssenior Betty Ann Bjerkreim Nilsen, som la ut på sin andrerunde idet Hilde gikk ut fra start. Bjerkreim Nilsen, som blant annet har fem medaljer fra junior-VM på ski, var elev ved NTG Lillehammer i fjor, og trente mange intervalløkter med Hilde i rygg. Dermed var det en kjent situasjon for Hilde, som hang og hang, helt til hun måtte dra sjøl på den siste runden.
— Jeg måtte jo bare prøve, men jeg sprakk nok litt på de siste fem kilometrene, sa ei kjempefornøyd Hilde, som gikk de ti kilometrene på 29,48.

Eldre løpere
Til sammenligning hadde Marit Bjørgen som vinner av seniorklassen 27,11 og Hilde GP gikk på 27,42.
De tre første jentene på resultatlista var 19- og 20-åringer, mens Marthe Kristoffersen på fjerde, Kristin Gausen på femte og Hilde Lauvhaug på sjette alle er født i 1989.
— Uansett er det nok bare Marthe av oss yngste som er aktuell for junior-VM, sier Hilde, som mottak en rekke gratulasjoner og klapp på skulderen etter fantomløpet.
Det beste av alt er kanskje at Hilde på langt nær har lagt opp til noen formtopp denne helga. Hun har masse tung trening i kroppen, og mener sjøl at hun «har et godt stykke igjen å gå» før hun når toppformen.

Spennende vinter
Det betyr garantert en svært spennende vinter for skrautvålsjenta, som aldri før har vært så nær eliten, og det attpåtil i sin aller første tikilometer, i hvertfall i klassisk stil.
Lørdag ble det en 15. plass på Hilde. Da ble det gått fem kilometer friteknikk, og her følte skrautvålsjenta seg litt «feig» mot slutten av løpet.
— Det ble altfor pinglete fra to kilometer og inn, særlig i nedoverbakkene, sa Lauvhaug.

Sitat. «Jeg måtte jo bare prøve, men jeg sprakk nok litt på de siste fem kilometrene». Hilde Lauvhaug

Tekstutdrag
Hilde gikk knallhardt ut på sin tikilometer, og lå halvvegs på en tredjeplass, bare noen små sekunder bak Therese Johaug og Marte Monrad-Hansen.
Nøkkelord: Sport

Ingen kommentarer til denne artikkelen

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.

Fra forsiden

Mest lest


Drukna på traktor i Slidrefjorden

Ein mann i 60-åra drukna i 14-tida laurdag då han gjekk gjennom isen med traktor på vestsida av Slid…


Spår sommerværet

Utflytta valdris Kim Are Stende (25) jobber som healer og klarsynt medium. Nå har han spådd sommervæ…


Avlivet storfe etter utforkjøring

En dyretransport fra Nortura kjørte onsdag formiddag av vegen ved Åbjør. Enkelte dyr ble så skadet a…

 
Bildegalleri Sport - Nytt stortap for Valdres FK mot Bærum

Sport - Nytt stortap for Valdres FK mot Bærum

Det ble et nytt stortap for Valdres FK når de møtte Bærum på Sandvika Stadion, i kampen som endte 4-1

Gallerier

Vis alle
Bilcross i Aurdal.
Bilcross i Aurdal (19 bilder)
DnB Nor Cup tirsdag.
DnB Nor Cup tirsdag (10 bilder)
ValdresMarsjen 2010.
ValdresMarsjen 2010 (13 bilder)
Øystre Slidre damelag.
Øystre Slidre damelag (9 bilder)

Siste fra andre tema

Nord-Aurdal

Kari Anne Frantzen i en av sine egne kreasjoner.

Frantzen i Fashion Awards-finale

I dag, mandag, går startskuddet for Oslo Fashion Week, i Oslo. Med å kjempe i finalen i Oslo Fashion Awards er Kari Anne Frantzen, som til daglig driver butikk og verksted i Gullsmedvegen på Fagernes.

Sør-Aurdal

Skiglede i Haugakollen

Skiglede i Haugakollen

Nærmere 60 hoppere konkurrerte sist helg i Haugakollen i Bagn, som var finpreppet til kretsrenn med innlagt Veidekke-Cup i hopp og kombinert.

Vestre Slidre

Den estiske semitraileren, som var fylt med laks, hamna nesten i veggen på hyttene ved Fosheim Hotell. Foto: Tor Harald Skogheim

30 tonn laks i grøfta i Røn

Ved eitt-tida natt til onsdag kjørte ein estisk semitrailer ut av E16 ved Fosheim-krysset i Røn og vart liggjande på taket.

Vang

Maren Wangensteen i ski-NM på Voss. Arkivfoto: Kåre Strande

Knalløp av Maren Wangensteen fra Vang

Maren Wangensteen ledet 10 kilometeren for kvinner under ski-NM på Voss torsdag. Men så kom «storkanonene». I mål ble hun nummer ti, som er en oppsiktsvekkende sterk prestasjon av skiskytterjenta.