Blant de ni norske sykehusene som sto på angrepslisten, var Sykehuset Innlandet, ifølge VG.
Norsk Helsenett opplyser til samme avis søndag kveld at de antar det er hackergruppen som var årsaken til at sykehusene opplevde ustabilitet lørdag ettermiddag.
– Norsk helsenett observerte fire kortvarige bølger med økt trafikk mot sykehusenes nettsider, sier kommunikasjonsleder Mette Valle Sannes til VG. Observasjonene ble gjort klokken 12.30, 16.00, 17.15 og 17.30.
Forstyrrelsene hadde ikke noen negative konsekvenser for helsetjenestene.
Seniorforsker Niels Nagelhus Schia ved Norsk Utenrikspolitisk Institutt (NUPI) sa til VG lørdag at det er typisk at et slikt hackerangrep kommer nå, når Norge og flere andre europeiske land har lovet stridsvogner til Ukraina.
Killnet varslet på meldingsplattformen Telegram at de ville gå til angrep mot en rekke sykehusnettsider i Norge, flere europeiske land og USA.

Dataangrepet set ein stoppar for Heidi og Øyvind: – Det er fortvilande

Kostbart dataangrep mot Østre Toten – kan dette også ramme Valdres-kommunene?
